Dzbaneczniki

Dzbaneczniki  to rośliny owadożerne pochodzące z lasów tropikalnych położonych w południowo - wschodniej Azji, głównie Tajlandii, Malezji oraz Indonezji. To właśnie od pasma górskiego Barisan położonego w Indonezji wywodzi się nazwa naszego sklepu internetowego.  Dzbaneczniki dzielą się na nizinne, hybrydowe oraz górskie. Te ostatnie w większości przypadków powinny mieć zapewnione lepsze warunki zbliżone do naturalnego środowiska. Rośliny posiadają długie liście zakończone wąsami, na których końcu znajdują się pułapki na owady przypominające dzbanki. Wnętrze dzbanka wypełnione jest cieczą trawienną, a wieczko chroni go przed deszczem, który rozcieńczyłby substancje trawienne. Wieczko oraz jego obrzeże pokryte jest słodką substancją przyciągającą owady. Siadając na śliskim obrzeżu, zwabione owady wpadają do dzbanka i zostają trawione.

Jak hodować dzbaneczniki?

Uprawa dzbanecznika, podobnie jak kapturnic, nie jest łatwa i wymaga nieco większego zaangażowania od hodowcy. Należy pamiętać, by jak najwierniej odwzorować jego naturalne środowisko. Najważniejsze jest kwaśne, przepuszczalne podłoże składające się z wymieszanego torfu, piasku i perlitu ogrodniczego. Rośliny najlepiej czują się w jasnym środowisku o rozproszonym świetle, w temperaturze około 18-38 stopni. Dzbaneczniki potrzebują wilgotnego podłoża, jednak w odróżnieniu od muchołówek należy je podlewać jedynie z góry, gdyż pozostawienie wody w podstawce może powodować gnicie korzeni. Do ich podlewania również powinniśmy używać wody destylowanej lub przegotowanej i odstanej wody z kranu. Można je uprawiać w warunkach pokojowych. Na wszelkie błędy w uprawie reagują natychmiast. W przypadku spełnienia ich wymagań odwdzięczają się pięknym i efektownym wyglądem.

Jak dzbaneczniki reagują na błędy w uprawie?

Dzbaneczniki źle reagują na pełne nasłonecznienie, tolerują dobrze światło rozproszone przez 12 do 14 godzin dziennie. Trzymane w cieniu są delikatne i słabe, natomiast poddane bezpośredniemu działaniu słońca ulegają poparzeniu. W ich uprawie ważna jest duża wilgotność powietrza, przesuszone chorują i są atakowane przez szkodniki: ziemiórki, mszyce, czy przędziorki. Z tego względu niektóre dzbaneczniki uprawia się w specjalnych terrariach. Przepuszczalne podłoże zapobiega gniciu korzeni. 

Dzbaneczniki w sklepie internetowym Barisana 

Dzbaneczniki są w 100% bezpieczne dla ludzi, dzieci i domowych zwierząt. Choć stanowią wyzwanie dla hodowców, odpłacają się pięknym i oryginalnym wyglądem. Zapraszamy do zakupu rośliny owadożernych w naszym sklepie, oferujemy wiele gatunków i rozmiarów. Dodatkowo rośliny zakupione w naszym sklepie są zadbane i nie posiadają szkodników, kupując rośliny od Barisany mają Państwo gwarancję bezpiecznego i szybkiego transportu.

Jest 5 produktów.

Pokazano 1-5 z 5 pozycji

Aktywne filtry